Počet článků v archivu: 35
Další Poslední
 
Mezinárodní styky
„Před třiceti léty zemřela v Americe střední třída“ aneb Dopis přátelům

Přátelé,

čas od času se někdo mladší třiceti let zeptá: „Kdy to všechno začalo, tenhle sešup Ameriky?“ Říkají, že slyšeli o době, kdy dělný lid mohl založit rodinu a poslat své děti na vysokou školu jen s příjmem jednoho z rodičů, a že vysoké školy ve státech USA (jako Kalifornie a NewYork) byly téměř zadarmo. Že každý, kdo chtěl slušně placenou práci, ji dostal. Že lidé pracovali jen pět dnů v týdnu, osm hodin denně, měli celý víkend volno a každé léto placenou dovolenou. Že v mnoha zaměstnáních byly odbory, od nosičů v obchodě s potravinami po kluka, co vám doma vymaloval, a to znamenalo, že bez ohledu na to, jak málo placená práce to byla, jste měli zaručenou penzi, občas zvýšený plat, zdravotní pojištění a někoho, kdo se vás zastal, když vás v práci nespravedlivě napadli.

     Mladí lidé slyšeli o těchhle mystických časech - ale v Americe oné doby to nebyl mýtus - a skončilo to 5. srpna 1981.

     Před třiceti lety se velkopodnikatelé a pravičáci rozhodli „jít na to“ - podívat se, zda by skutečně nemohli zničit střední třídu tak, aby se sami mohli obohatit. A uspěli! 5. srpna 1981 prezident Reagan vyhodil každého člena odborového svazu leteckých dispečerů (Air Traffic Controllers Union; PATCO), který neuposlechl jeho příkazu vrátit se do práce, a poté prohlásil jejich odborový svaz za nezákonný. A to byli členové tohoto odborového svazu ve stávce teprve dva dny!

     Od Reagana tobylo troufalé a ztřeštěné. O něco takového se před tím nikdo nikdy nepokusil. Ještě troufalejším to dělalo to, že PATCO byl jedním z pouhých tří odborových svazů, které schvalovaly, aby byl Reagan prezidentem! Mezi dělníky po celé zemi to vyvolalo  šok. Když to dokázal udělat lidem, kteří byli s ním a prosazovali ho za prezidenta, co by udělal nám?

     Prezident Reagan byl podporován Wall Streetem, a ten spolu s pravicovými křesťany chtěl přeorganizovat Ameriku a obrátit zpět vývoj, jenž zahájil prezident F. D.Roosevelt - vývoj, jehož záměrem bylo silně zlepšit život průměrnému pracujícímu. Ale bohatí nenáviděli vyplácení vyšších mezd a poskytování dávek. Placení daní nenáviděli dokonce ještě víc. A pohrdali odbory. Pravičáčtí křesťané nenáviděli cokoli, co znělo jako Socialismus nebo nabídnutí pomocné ruky menšinám či ženám.

     Prezident Reagan slíbil, že to všechno utne. Takže když letečtí dispečeři vstoupili do stávky, chopil se toho. Zbavením se každého z nich do posledního a postavením jejich svazu mimo zákon vyslal jasné a velmi silné poselství: Doby, kdy si kdokoli mohl vést pohodlný život, jsou pryč, Amerika půjde od nynějška touhle cestou:

  • Superboháči budou vydělávat víc- a vy zbývající se budete prát o zbývající drobky.
  • Každý musí pracovat! Máma, děda, omladina, každý z rodiny! Dědo, ty musíš mít ještě jednu práci.
  • 50 miliónů z vás musí být bez zdravotního pojištění! A zdravotní pojišťovny samy rozhodnou, komu z vách chtějí pomoci a komu ne.
  • Odbory jsou zlo. Nebudete patřit do odborů! Nepotřebujete advokáta! Zmlkněte a vraťte se do práce! Nikdo z vás teď nemůže odejít. Večeři vám můžou udělat vaše děti!
  • Chcete, aby vaše děti chodily na vysokou školu? Žádný problém- jen se tady podepište a budete na příštích 20 let ve frcu u banky!
  • Co to je „zvýšení“? Vrať se do práce a zavři zobák! 

A tak se  i stalo. Ale prezident Reagan to v roce 1981 nemusel řešit sám. Měl dost velkou pomoc AFL-CIO. Největší odborová organizace v Americe řekla svým členům, aby vybočili z  řady demonstrantů PATCO a nastoupili do práce! A tihle odboráři AFL-CIO to udělali. Odboráři - piloti, letové obsluhy, řidiči zásobovacích kamionů, nosiči zavazadel -  všichni opustili řady demonstrujících a pomohli tuto legální stávku rozbít.

     Prezident Reagan ani Wall Street nemohli uvěřit vlastním očím! Stovky pracujících a odborářů schválili střelbu do svých kolegů odborářů! Pro podnikatelskou Ameriku to byly Vánoce v srpnu. A tohle byl začátek konce.

     Prezident, Republikáni i Wall Street věděli, že teď mohou uspět s čímkoli - a také uspěli! Společnosti zmrazily mzdy, snížily bohatým daně - zlikvidovaly bezpečnostní předpisy - ztížily založení odborů na pracovištích. Společnosti zmrazily mzdy a zahrozily, že odejdou do zámoří - a stále častěji to dokonce i udělaly.

     Pořád bych rád věděl, co by se bylo stalo, kdyby všichni odboráři a dělníci řekli prezidentu Reaganovi a Wall Streetu v roce 1981 NE. Ale oni to neudělali. Za posledních 30 let stagnace a problémů byla síla odborů kousek po kousku rozbíjená. Když nahlédnete do statistik, každý propad a hospodářská krize po II.světové válce měly počátek v roce 1981.

     Proč se máme vzdát? Na co čekáme? Tenhle propad skončí jen až ho sami zastavíme. K tomu ale nedojde peticemi, ať už podepisovanými, přímo, nebo  po internetu, e-maily či přes twitter. Američané musí vypnout televizory a počítače s videohrátky a vyjít do ulic demonstrovat a požadovat, ať toto panování z vůle Wall Streetu mocných skončí.

      Plán Wall Streetu je jasný: Amerika má být národem těch, co mají, a těch, co nic nemají!

      Je to to, co my Američané chceme?  Proč se nezastavit a nezamyslet nad prvními kroky k obratu ve vašem sousedství, na vašem pracovišti i ve vaší škole?

 

Michael Moore, 5. srpna 2011

 

Z časopisu NorthstarCompass převzal a přeložil Vladimír Sedláček                                      

Založeno dne: 13/11/2011 10:30:40