Počet článků v archivu: 35
Další Poslední
 
Mezinárodní styky
To by bylo něco pro pravicový tisk

V uvozovkách světoznámý odborník na letectví a zkušený pilot, bratr, vloni při letecké katastrofě u Smolenska zahynuvšího prezidenta Lecha Kaczyńského,  Jaroslaw se hlasitě ozval. Označil zprávu ruské expertní komise k této tragédii, předloženou dne 12.1.2011 za "špatný vtip". Nehledí na to, že polští, vysoce postavení činitelé na palubě dali pilotům najevo, že přelet na záložní letiště není žádoucí, protože by se delegace nemusela včas dostavit na ceremonii. Přehlíží dokonce i to, že až do okamžiku zřícení byl s piloty v kokpitu letounu velitel polského letectva generál Blasik. Nedovedu si představit kapitána, nebo pilota stroje, jako byl pilot tohoto letadla Arkadius Protasiuk, který by tak vysoce postaveného člověka neuposlechl. Maně si připomínám analogickou událost, kdy opojen nabytou mocí v prvém roce svého prezidentování Havel u Ústí nad Orlicí poručil svému řidiči přejet železniční přejezd těsně před projíždějícím rychlíkem. Pan  Jaroslaw Kaczyńský se nyní snaží, aby se ruští dispečeři přiznali, že vzhledem k meteorologickým podmínkám měli pro tento případ navigačním zařízením nedostatečně vybavené letiště uzavřít a zakázat polské posádce přistát.      

Dovedu si představit humbuk, který by vyvolal zákaz polské posádce s prezidentem a dalšími vysokými polskými představiteli na ruském letišti přistát.  Už vidím titulky nejen polských, ale samozřejmě také v této republice vycházejících německých, česky a českými redaktory psaných novin. Předháněli by se v tvrzení, že Rusové chtěli za každou cenu zabránit účasti polského prezidenta na ceremoniálu k uctění památky polských důstojníků zavražděných v Katyni. To by bylo sousto! To by si na Medvěděvovi a Putinovi naši prorežimní pisálci zgustli. Ani USTR by tuto kost jen tak nepustil a přihřál by si svou antikomunistickou polívčičku. To by byla voda na jejich mlýn. To by také přibylo vymytých mozků. 

O létání vím jen tolik, kolik asi ví každý, kdo má pár letů jako pasažér za sebou. O něco více vím o subordinaci a jiných poměrech ve vojensky organizovaných zařízeních. Domnívám se, že rozumím dosud nepřekonanému, současnými představiteli polské strany Právo a spravedlnost živenému, historickému antagonismu Polska a Ruska. Je mi jasné, kdo z české strany se s polskými protiruskými představiteli ztotožňuje. Není mi to jedno, ale to je vše, co mohu dělat.   

Nezbývá než si počkat, jak pan Jaroslaw Kaczyńský a jeho souputníci a přátelé se svými protesty a úvahami skončí. Myslím si, že celá stížnost vyšumí a bude i u nás zametena pod koberec. Ozývám proto, aby nebylo pochyb, že nejsme ochotni spolknout vše, co se nám lidé z druhého břehu snaží nabulíkovat.

Z. Kubáněk 

 

Založeno dne: 14.01.2011